Połóż się na leżaku i zmień swoje życie

Lato to wspaniały czas, aby wzmocnić swoje poczucie sprawczości i zacząć realizować marzenia. Bez względu na to, czy leżycie na leżaku w egzotycznej scenerii, na działce czy w parku, znajdźcie chwilę, aby odpowiedzieć na kilka coachingowych pytań, które pozwolą wam zmienić życie.     

Mam tak często na urlopie, że gdy już przez pierwsze dni odeśpię ostatnie miesiące intensywnej pracy, a potem pozwiedzam to, co warte zobaczenia, to zaczynają mnie nachodzić myśli o niezrealizowanych celach. Albo o tych z początku roku, albo o takich, które mam w głowie od lat i które wracają jak bumerang, gdy tylko się oderwę od codzienności.

W moim przypadku leniuchowanie na leżaku pozwala mi się wyłączyć i na ogół odkryć jakąś nową perspektywę. A ta z kolei wywołuje entuzjazm do działania. Oczywiście nie chodzi o to, aby znaleźć motywację, która znika w momencie powrotu do domu. Aby uzyskać długoterminowe efekty, trzeba sobie na tym leżaku poleżeć w sposób odrobinę bardziej zamierzony, z konkretną intencją. Na przykład postanowić sobie, że codziennie, o tej samej porze, przez 15 minut będę myśleć o swoim życiu i to będzie taki urlopowy „czas dla siebie”. 

A więc zapraszam Was na leżak lub inne wygodne miejsce, aby odpowiedzieć sobie na pytania (a najlepiej też zapisać odpowiedzi), które pomogą wam doprecyzować co chcecie zmienić w życiu. Ale na początku dobrze jest wiedzieć, gdzie dokładnie jesteśmy i zadać sobie takie pytanie:

Jak się czuję we własnym życiu?

Zwróćcie uwagę zarówno na to, co w życiu lub w ostatnim roku osiągnęliście, co dobrego się wydarzyło jak i na te obszary, które są trudniejsze lub wymagają zmian.  „Chwila prawdy”, czyli przyznanie przed samym sobą, jak rzeczywiście wygląda nasze życie, jest niesłychanie odważnym, ale też koniecznym i pierwszym etapem procesu zmiany.  Pomoże Wam takie leżakowe ćwiczenie:

Wyobraźcie sobie, że przed Wami stoi drugi leżak, na którym leżycie za trzy lata. W waszym życiu wszystko wygląda dokładnie tak samo, jak teraz; żyjecie i robicie te same rzeczy; przyjeżdżacie w to samo miejsce na wakacje. Jak Wam z tym jest? Jak się czujecie?  Jeśli ta wizja wam nie odpowiada, to co musiałoby się w waszym życiu zmienić? Zapiszcie swoje myśli i odczucia.

A teraz warto wyobrazić sobie siebie na tym leżaku za trzy lata, gdy wszystko się już wspaniale ułożyło i wasze życie jest fantastyczne i dokładnie takie, jakie ma być. Co by się zmieniło? Po czym byście to poznali? Jakbyście się inaczej czuli, zachowywali? Zapiszcie odpowiedzi, bo to jest właśnie wasza inspiracja i wizja przyszłości, do której chcecie dążyć.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *